echo __('Hírek, események'); ?>
Újabb rekord a 2017-es Beton Fesztiválon!
Az idei évben harmadik alkalommal megrendezett Beton Fesztiválon rekordszámú résztvevőt regisztráltunk.
A szakma legváltozatosabb betonipari eseménye a beton.hu szervezésében, a CeMBeton, a MABESZ, valamint a tagvállalatok aktív támogatásának köszönhetően jött lére, amelynek fő témája a beton és a víz volt, mint a két leggyakrabban használt anyag a Földön.
A fesztiválon több mint négyszázan hallgatták meg a szakmai előadásokat, melyek a beton felhasználás újdonságait, – többek között a FINA vizes vb ugrótornyának építését, az országos árvízvédelmi helyzetet és az az elleni védekezést – mutatták be.
A számtalan előadás, interaktív workshopok, valamint fotó- és tárgykiállítás mellett a saját kezükkel is megtapasztalhatták a betont az érdeklődők: a helyszínen ékszereket és különböző ajándéktárgyakat készíthettek. Immár hagyományosnak mondható a „Minden építés alapja” pályázat nyerteseinek kihirdetése is a Beton Fesztivál keretében. Az idén harmadik alkalommal kiírt pályázatot a szervezők több kategóriában hirdették meg, melyre gyakorlott építész tervezők mellett egyetemi hallgatók pályamunkáit is várták.
A Fesztiválról szóló teljes beszámoló elérhető a beton.hu oldalon.
„Minden építés alapja 2017" pályázat
Idén is színvonalas pályamunkák a „Minden építés alapja 2017" pályázaton!
A hagyományokhoz híven 2017-ben is a Beton Fesztivál keretein belül hirdettük ki a „Minden építés alapja” pályázat díjazottjait. A Szövetség valamint a MABESZ által közösen – immár külön kategóriában - kiírt pályázatra a versenyzők idén is igazán kiemelkedő pályamunkákat küldtek be, melyeket egy független, szakmai zsűri véleményezett.
A díjazott pályamunkákról készült beszámoló megtekinthető a beton.hu oldalon.
Fiatal mérnökjelöltek versenye
A jövő szakemberei mérettették meg magukat május végén, a Székesfehérváron megrendezett Kreatív Építő Kezek építőipari szakmai versenyen.
A vetélkedő fő célja a tanulók elméleti és gyakorlati tudásának a megismerése volt, kreativitásuk kibontakoztatásának segítése.
A Székesfehérvári Szakképzési Centrum Jáky József Szakgimnáziuma és a Fejér Megyei Kereskedelmi és Iparkamara Építőipari Tagozata közösen rendezte meg a versenyt, amelyen műszaki feladatokon keresztül mutathatták be kreativitásukat, a tervezési és szervezési stílusukat a résztvevők.
A maga nemében hiánypótlónak számító rendezvényen a csapatoknak 10 különböző feladatot kellett megoldaniuk minden tudásukat latba vetve. A legjobban teljesítő csoport a „Tarjáni Építők 2” csapata lett Salgótarjánból.
A Magyar Cement-, Beton-, és Mészipari Szövetség kiemelten fontosnak tartja a következő generáció szakmai fejlődésének támogatását, az iparág megismertetését, ezért is járult hozzá a Szent István Egyetem Ybl Miklós Építéstudományi Karával kötött együttműködés keretében a versenyhez tárgyi ajándékok formájában.
Szövetségben egy erős iparági stratégia érdekében
Európa mindig is az feldolgozóipar bölcsője volt, élenjárt az ipari újítások és technológiai innovációk tekintetében. Az iparág közel 34 millió embernek ad munkát az Európai Unió tagállamaiban, több százezer vállalkozáson keresztül.
Az európai feldolgozóipar hatalmas erőforrással rendelkezik a kutatás-fejlesztési tevékenységek terén, képzett munkaerővel büszkélkedhet, és világszinten is elismert, ha minőségi és fenntarthatósági szempontok merülnek fel. Az iparágnak most azonban gyors és aktív támogatásra van szüksége a tagállamoktól és az Európai Unió intézményeitől további munkahelyek teremtése érdekében.
2008-2014 között közel 3,5 millió munkahely szűnt meg a feldolgozóiparban, miközben az egyes országok világszerte kulcsfontosságú szerepet szánnak az iparágnak. Az Európai Bizottság elnöke, Jean-Claude Juncker mandátumának megkezdésekor Európa újraiparosítását tűzte ki célul, 2020-ig növelve az iparág részesedését az európai GDP 20%-ra.
Egy közös nyilatkozat aláírásával az európai feldolgozóipar meghatározó szereplői felszólítják az Európai Bizottságot, hogy egy ambíciózus és realista terv összeállításával erősítsék meg szándékukat a fenti piaci célok elérése érdekében. További kérésük, hogy egy akcióterv kidolgozásával és annak szigorú betartásával, folyamatosan beszámolva az aktualitásokról az Európai Bizottság kezelje az iparágban felmerült kihívásokat.
A nyilatkozatot az alábbi oldalon olvashatja el.
Forrás: CeMBureau
Piacképes gyakorlati tudás a jövő mérnökeinek
A SZIE-n is elindítja cement- és betonipari kiegészítő képzését a CeMBeton
A Szent István Egyetem Ybl Miklós Építéstudományi Kara és a Magyar Cement-, Beton- és Mészipari Szövetség (CeMBeton) együttműködésében felsőfokú, gyakorlati tudásanyagra épülő szakemberképzés indul. A felgyorsult építőipari fejlődés és az állandóan változó iparág megköveteli, hogy a munkaerő-piacra frissen kikerülő szakemberek naprakész gyakorlati tudással rendelkezzenek. Ezt teszi lehetővé a Kar és a Szövetség összefogása.
Az együttműködés első lépéseként 2017. március 21-én ünnepélyes együttműködési megállapodást írt alá a CeMBeton és a SZIE. A Szövetség stratégiájának részeként előtérbe helyezi a felsőfokú szakemberképzés támogatását, így a megállapodás elsősorban a felsőfokú szakmérnök képzés és a kutatás-fejlesztés támogatására jött létre. Nem a SZIE az egyetlen felsőoktatási intézmény, amellyel együttműködik a CeMBeton, a képzés évek óta sikeresen zajlik a BME-n, a Miskolci Egyetemen és a Pannon Egyetemen, legutóbb pedig a Pécsi Tudományegyetemen indult el a kurzus.
A képzés célja, hogy a felsőoktatás és a szakma kapcsolatát erősítse, az elméletben megszerzett tudás kézzelfogható tapasztalatokkal gyarapítsa. Az új fejlesztésű építő- és alapanyagok felhasználásának, beépítési módjainak, illetve a hagyományos és innovatív technológiák megismertetésében, a környezetvédelmi és jogi környezet bemutatásában a Szövetség nemzetközi szinten jelenlévő és elismert tagvállalatai működnek közre.
„A Szent István Egyetem Ybl Miklós Építéstudományi Kara és jogelődjei mindig kiemelt fontosságúnak tartották a szakmával való közvetlen kapcsolatot. Ezt a hagyományt kívánja ápolni a Kar a továbbiakban azzal, hogy együttműködési megállapodást köt a Magyar Cement-, Beton- és Mészipari Szövetséggel. Egy szakmai megállapodás akkor tölti be szerepét, ha annak formájához komoly tartalom is társul, ehhez mindkét fél részéről adottak a feltételek.” – emelte ki köszöntőjében Dr. Markó Balázs, a Szent István Egyetem Ybl Miklós Építéstudományi Karának dékánja.
„A kiegészítő képzés által a jövő munkavállalói már az egyetemi tanulmányok során hasznos gyakorlati tudást szerezhetnek. Nem titkolt célunk, hogy gondoskodjunk a szakmai utánpótlásról, és a fiatal mérnökhallgatókkal megismertessük a világon második leggyakrabban használt anyagban, a betonban rejlő potenciált.” – mondta az aláíráson Szarkándi János, a Magyar Cement-, Beton- és Mészipari Szövetség elnöke, majd hozzátette, hogy „A hazai cementgyártás számára fontos a megbízható, szakértő tőke, mert a jövőben várhatóan olyan kihívások elé nézhet az ipar a rohamos fejlődés miatt, ami elengedhetetlenné teszi a gyakorlott munkaerő biztosítását.”
A Magyar Cement-, Beton- és Mészipari Szövetség partnerkapcsolatai nem csak a szakemberképzés támogatására terjednek ki, kibővített szakmai és érdekvédelmi tevékenységük a hazai építőanyag gyártók szélesebb körét is magában foglalja, úgymint a cement, a beton, mész és adalékszer. Az összefogások globális céljának középpontjába pedig a betonból készült építmények, szerkezetek, műtárgyak kerültek, melyek nem jöhetnének létre a Szövetség tagjainak munkája és hozzájárulása nélkül.
A Magyar Cement-, Beton- és Mészipari Szövetség tagjairól:
- hazánk és Európa TOP építőanyag-ipari vállalatai,
- jelentős nemzetközi háttér és szakmai tapasztalat,
- globálisan meghatározó szakmai kompetencia és piaci pozíció,
- innovatív K+F és szakértői háttér,
- a cement-, beton- és mészipari alapanyagok széleskörű, professzionális előállítói.
Laborbemutatón a jövő szakemberei
Tovább folytatódik a CeMBeton és a hazai felsőoktatási intézmények közt 2012-ben megkötött együttműködés. A Szövetség tagvállalatai az idei tanévben is színvonalas elméleti és gyakorlati, beton és cementipari képzést tartanak a jövő szakemberei számára. A CEMKUT Kft. laborjában a hallgatók az eszközöket és a vizsgálatokat a gyakorlatban is megtekintették.
Polónyi István életmű kiállítás
Korunk egyik leghíresebb tartószerkezeteket tervező mérnöke és oktatója, Polónyi István munkásságáról nyílik kiállítás a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem Építőmérnöki és Építészmérnöki Kara közös szervezésében. Az egyetem Aulájában február 20-24 között tekinthető meg a tárlat.
Polónyi István szakterületébe nyerhetnek betekintést az érdeklődők, Debrecen és a FUGA Budapesti Építészeti Központ után ezúttal a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetemen.
További részleteket a beton.hu oldalon olvashat.
Komoly és piacképes gyakorlati tudás a pécsi mérnökhallgatóknak
A PTE Műszaki és Informatikai Kara és a Magyar Cement-, Beton- és Mészipari Szövetség (CeMBeton) együttműködésében felsőfokú, gyakorlati tudásanyagra épülő szakemberképzés indul. A felgyorsult építőipari fejlődés és az állandóan változó iparág megköveteli, hogy a munkaerő-piacra frissen kikerülő szakemberek naprakész gyakorlati tudással rendelkezzenek. Ezt teszi lehetővé a Kar és a Szövetség összefogása.
Az együttműködés keretében cement- és betonipari kiegészítő képzés indul, amelynek első lépéseként 2016. november 29-én ünnepélyes együttműködési megállapodást írt alá a CeMBeton és a PTE. A megállapodás elsősorban a felsőfokú szakember-, szakmérnök képzés, és a kutatás-fejlesztés támogatására jött létre. Az új fejlesztésű építő- és alapanyagok felhasználásának, beépítési módjainak, illetve a hagyományos és innovatív technológiák megismertetésében, a környezetvédelmi és jogi környezet bemutatásában a Szövetség tagvállalatai működnek közre. A nemzetközi szinten jelenlévő és elismert cégek a magyar cement- és betonipart reprezentálva, gyakorlati tapasztalatokon alapuló tudással fogják ellátni a pécsi mérnökhallgatókat.
„Az építőmérnök képzéshez kapcsolódó kutatási területek, mint például a roncsolásmentes anyag- és szerkezet vizsgálatok valamint az épületdiagnosztika országosan is kiemelkedő laborháttérrel és módszertannal szolgálja az ipari partnereinket és a képzést egyaránt. Az anyagtan, a mai kor elvárásai szerint változó megoldási, kivitelezési módszerek megismerése elengedhetetlen az alapszakokon, és új minőségi feladatot jelent a már végzett, gyakorlott szakemberek oktatásában. A kiegészítő képzés keretében az építőipari szakértők, a magas szintű szakmai ismereteik átadásával, egyrészt emelik a mérnökhallgatóink oktatásának színvonalát, másrészt pedig megteremtik az iparág szakképzett munkaerő utánpótlását” – emelte ki köszöntőjében Dr. Bachmann Bálint a Pécsi Tudományegyetem Műszaki és Informatikai Karának dékánja.
„Az együttműködés célja, hogy a jövő munkavállalói már az egyetemi tanulmányok során hasznos gyakorlati tudást szerezzenek. Nem titkolt célunk, hogy gondoskodjunk a szakmai utánpótlásról, és a fiatal mérnökhallgatókkal megismertessük a világon második leggyakrabban használt anyagban, a betonban rejlő potenciált.” – mondta az aláíráson Szarkándi János, a Magyar Cement-, Beton- és Mészipari Szövetség elnöke.
A Magyar Cement-, Beton- és Mészipari Szövetség partnerkapcsolatai nem csak a szakemberképzés támogatására terjednek ki, kibővített szakmai és érdekvédelmi tevékenységük a hazai építőanyag gyártók szélesebb körét is magában foglalja, úgymint a cement, a beton, mész, és adalékszer. Az összefogások globális céljának középpontjába pedig a betonból készült építmények, szerkezetek, műtárgyak kerültek, melyek nem jöhetnének létre a Szövetség tagjainak munkája és hozzájárulása nélkül.
Terítéken a beton jövője
Brüsszelben rendezik a 2016-os Concrete Dialogue-ot, amely az Európai Cementszövetség gondozásában megvalósuló rendezvény. Az esemény célja innovatív ötletek segítségével megoldást találni a fogyasztók megváltozott igényeire, mint például a beton megfizethetősége, energiatakarékossága vagy kényelme.
A rendezvényre november 17-én, a legfontosabb építőipari szereplők részvételével kerül majd sor. A piaci belső információk ismeretével az iparág nyomon követheti az európai igények változását. A résztvevők ötletei és tapasztalatai segíthetnek abban, hogy a jövőben a megfizethető és energiatakarékos épületek mindenki számára elérhetőek legyenek.
Emellett az eseményen többek között megismerhetjük a folyamatos fejlődés környezeti befolyásait, illetve az aktuális energiapolitika építőiparra gyakorolt hatását is. A rendezvény fontos szerepet játszhat a jövő évi, vagy akár a még hosszabb távú tervek kialakításában. A részvételhez előzetes regisztráció szükséges, erről, és az eseményről bővebben tájékozódhatnak a Concrete Dialogue 2016 honlapján.
A beton titkát Asztalos István tollából ismerhetjük meg
Ha egy közembert megkérdezünk, a betonról valószínűleg el tudja mondani, hol alkalmazzák, talán néhány betontípust is fel tud sorolni. Azonban legtöbbünk tudása kimerül ennyiben. Ezen szeretne változtatni Asztalos István, a CeMBeton elnökségi tagja legújabb cikkével, amelyet a Mikkamakka magazinban olvashatnak kicsik és nagyok.
Az elsősorban gyermekek számára készült írás részletessége és pontossága miatt rengeteg, eddig nem hallott olyan érdekességgel szolgálhat. Az olvasó megtudhatja, hogyan betonoztak száz évvel ezelőtt, majd arra is választ kap, hogyan zajlik egy modern építkezés. Olyan eszközök működését ismerhetjük meg, mint a betonpumpa, vagy az úgynevezett vibrátor, amelyek a laikusok nagy részének mindezidáig ismeretlenek voltak. Ha felkeltette érdeklődését Asztalos István cikke, kattintson a magazin honlapjára: http://folyoiratok.ofi.hu/mikkamakka/a-beton-titka vagy látogasson el a beton.hu-ra.
Díjazták a CeMBeton oktatási tevékenységét
A Magyar Cement-, Beton- és Mészipari Szövetség oktatási programjában végzett munkájának elismeréseként Miskolcon vehette át díszoklevelét Urbán Ferenc, a CEMKUT Kft. ügyvezetője.
A Szövetség az építőipar fejlődésének felgyorsulására, az iparág állandó változására reagálva az utóbbi években előtérbe helyezte a felsőoktatási szakemberképzés támogatását. Céljuk a hallgatók elméleti és gyakorlati ismereteinek elmélyítése a CeMBeton tagvállalatainak segítségével. Elsőként a Budapesti Műszaki Egyetemmel és a Miskolci Egyetemmel indult el a közös munka, azóta csatlakozott a kezdeményezéshez a Pannon Egyetem és egyeztetések folynak további egyetemekkel is.
Az elmúlt években kurzusok indultak az említett egyetemekkel karöltve, amelyek segítségével a hallgatók elméleti tudásukat gyakorlati tapasztalatokkal is bővíthették, üzem közben tekinthettek meg cementgyárat, betonüzemet és vizsgálólaboratóriumot is. Ezen felül idén a hallgatók zártkörű pályázaton is részt vehettek, amelynek célja az egyetemisták beton előállítási és kreatív felhasználási ötleteinek bemutatása a szakmának és a közvéleménynek.
Szeptember 2-án, a Miskolci Egyetemen ünnepélyes keretek között vehette át a Műszaki Földtudományi Kar díszoklevelét Urbán Ferenc a CEMKUT Kft. ügyvezetője, amely kitűntetéssel a képzésszervezésben, valamint az egyetem és a CEMKUT Kft. együttműködésében vállalt szerepét jutalmazták. „Úgy gondolom, ez az oklevél és a vele járó elismerés nem egyedül engem illet, hanem az egész iparágat, illetve az együttműködésben résztvevő kollégáimat is. Közösen dolgoztunk azért, hogy a felsőoktatásból jól képzett, naprakész tudással rendelkező szakemberek kerüljenek a munkaerő-piacra, akik ismereteik segítségével bármelyik vállalatnál helyt tudnak állni.” – mondta Urbán Ferenc az oklevél átvétele után.
Gombkötő Imre, a Miskolci Egyetem Nyersanyagelőkészítési és környezeti Eljárástechnikai Intézet igazgatója is elismeréssel beszélt a Szövetség felsőoktatásban végzett munkájáról: „A kurzusok olyan speciális tudásanyagot tartalmaznak, amelyek a gyakorló szakemberek sokéves ipari üzemi tapasztalataira épülnek, ezeket hallgatóink más módon csak ipari gyakorlat során szerezhetnék meg. Másik fontos tény, hogy a képzés során a hazai cementgyártásban jelenlévő vállalatok képviselőin keresztül képet kapnak a cementgyártás teljes hazai vertikumáról.„
CeMBeton pályázat az oktatási tevékenység részeként
Idén első alkalommal a CeMbeton zárt, hallgatói pályázatot hirdetett egyetemi oktatási tevékenységének keretében, melynek eredményeként egy kiemelkedő munkát díjazott a 2016-os Beton Fesztivál keretein belül.
A Szövetség a Miskolci Egyetem Nyersanyagelőkészítési és Környezeti Eljárástechnikai Intézet hallgatójának, Szenczi Ágnesnek a „Szálerősítésű geopolimer fejlesztése melléktermék anyagáramokból” című munkáját ismerte el! A pályázatra beadott diplomamunka fontos és időszerű témát dolgoz fel. A hulladékok megfelelő hasznosítása és ipari alapanyagként való kezelése Magyarországon is akkut probléma. A diplomamunka ebben a témakörben dolgoz fel egy igen izgalmas részterületet: a gumi, gumiabroncs és pernye hasznosítása szálerősítésű geopolimerként. A geopolimerek, mint mesterségesen előállított „kőzetek” fejlesztése az 1960-as években indult el. A diplomamunka alaposan körbejárja mind az előállításához felhasznált alapanyagokat (hulladékokat), mind a szakterület fejlődését, melynek során részletesen elemzi a világban megtett, szakirodalomban elérhető legfontosabb lépéseket. A diplomamunka mögött kísérletsorozat elkészítése húzódik meg, amely igen dicséretes és a következtetéseket még biztosabban alátámasztja.
A pályázó ismerteti a kísérletekhez felhasznált berendezéseket és műszereket, valamint részletesen elemzi a felhasznált alapanyagok (hulladékok) tulajdonságait. A kísérletek összeállítása átgondolt és célratörő, az elért eredmények feldolgozása alapos.
Szenczi Ágnes munkája megtekinthető ide kattintva.
Nyertes betontervek a Beton Fesztiválon 2016-ban is
A Beton Fesztivál keretében díjazták a második alkalommal kiírt „Minden építés alapja 2016” tervezői pályázat legjobb munkáit. A tavalyihoz hasonlóan idén is színvonalas pályamunkák érkeztek, amelyeket független, szakmai zsűri véleményezett.
A „Minden építés alapja 2016” pályázat a tavalyi hagyományokat követve került kiírásra idén is. Olyan értékes és minőségi munkák érkeztek, hogy a zsűri két beküldött munkát is első helyre sorolt, így összesen négy díj került átadásra. A pályázatokról készült beszámoló elolvasható a beton.hu oldalon.
Betontrendek fesztivállal
A beton iparág meghatározó hazai szereplőit összefogó szakmai szövetségek által szervezett Beton Fesztiválra 2016. szeptember 29-én került sor a budapesti Lurdy Konferencia- és Rendezvényközpontban.
A betonnal kapcsolatban még mindig van mit tanulnunk, hiszen sokan csak a városi panelként azonosítják, pedig a „folyékony kőben” rejlő lehetőségek mára megsokszorozódtak. A beton.hu szervezésében, a CeMBeton, a MABESZ, valamint tagvállalataik támogatásával megtartott Beton Fesztiválon ez került bemutatásra idén is. Egyre népszerűbb ez az anyag a tervezők, kivitelezők körében, újabb trendek kerültek előtérbe a beton felhasználásáról az építészetben, a lakberendezésben, és a divat világában is. A Beton Fesztiválon első kézből, szakmai előadásokon kívül a saját kezükkel is megtapasztalhatták a betont az érdeklődők: a helyszínen ékszernek beillő alkotások is készültek a résztvevők által. Az apró kiegészítők mellett nem is gondolnánk, mennyi minden alapanyaga a beton, legyen az energiatudatos épület, híd, kiemelt jelentőségű beruházás.
A Fesztiválról szóló részletesebb beszámoló elérhető a beton.hu oldalon.
Hatékony energiagazdálkodás betonnal
A betonnak igen nagy szerepe lehet a megtermelt energiával való hatékony gazdálkodásban.
Egyik alapvető tulajdonságának, viszonylag nagy térfogatsúlyának köszönhetően könnyedén kivitelezhető a hőtárolás. A hőátadás, hővezetés folyamatainak optimalizálásával alacsonyan tarthatóak a bekerülési és az üzemeltetési költségek. A beton hőtároló közegként történő ipari felhasználása naperőművel még szélesebb körben alkalmazható. A naperőmű által összegyűjtött energiát egy hőtároló közegbe vezetik, innen biztosítják az energia-átalakító rendszer egyenletes működését. Ezen hőtároló közeg anyagaként használható a beton. A pontosabb megvalósítási ismeretekről nyújt tájékoztatást a CeMBeton és a MABESZ közösen elkészített kiadványa, amely itt elolvasható.
Szeptemberi hírlevelünk izgalmas témákat rejt!
Szeptemberi hírlevelünk témái között szerepel a lezárult „Minden építés alapja 2016” pályázat, illetve egy ismertető a Beton Fesztiválra történő jelentkezésről. Tájékoztatjuk továbbá a LafargeHolcim építészeti pályázatáról, valamint a Duna-Dráva Cement Kft. szeptemberi nyílt napjairól is. Nemzetközi témánkban ezúttal a világ leghosszabb vasúti alagútja szerepel, amelynek építéséhez különleges betontípusokat alkalmaztak. A hírlevél ide kattintva elérhető, kellemes olvasást kívánunk!
Beton Újság augusztusban is!
A Magyar Cement-, Beton- és Mészipari Szövetség (CeMBeton) által kiadott magazin augusztusban is érdekes témákkal látja el olvasóit. Az egyik legérdekesebb téma a pécsi Magasház bontásának menete, amelyről részletesen olvashat, ha belelapoz a Beton Újság legújabb számába.
A 2016. augusztusi számban olvashat a Lafarge királyegyházi cementgyárának elkötelezettségéről a fenntarthatóság felé, valamint megtudhatja, pontosan milyen központot nyitott a CRH Budapesten. Az újság elkalauzolja a DDC 25 betonüzemébe országszerte, illetve többet tudhat meg a CeMBeton oktatási tevékenységéről, továbbá a 2016-os Beton Fesztivál részleteiről. Ami a betonsportot illeti, szó lesz az V. Magyar MAPEI Betonkenu Kupáról és annak győzteseiről, valamint a Dagály Úszóarénáról. A teljes tartalomjegyzék elérhető a következő linken: http://www.betonujsag.hu/korabbi-lapszamok/236/2016-augusztus-xxiv-evfolyam-vi-szam
Kellemes olvasást kívánunk!
Júliusi hírlevelünk érdekes témákkal várja az olvasókat!
E havi hírlevelünk témái között szerepel a Beton Újság legelső megújult száma, a „Minden építés alapja 2016” pályázat, illetve néhány részlet a Beton Fesztiválról. Tájékoztatjuk arról is, hogy megalakult a Magyar Szakember Közösség, továbbá, hogy a CRH üzleti szolgáltató központot nyitott Budapesten. E havi nemzetközi témánkban az újrahasznosított betongyártási módszerrel ismerkedhet meg. A hírlevél ide kattintva elérhető, kellemes olvasást kívánunk!
Megjelent a Beton újság első megújult száma!
A Beton szakmai lap kiadói feladatait a Magyar Cement-, Beton- és Mészipari Szövetség (CeMBeton) látja el, azonban 2016 májusától az alapítói jogok is átkerültek a Szövetséghez, így az újság már formailag is a szakma lapjává vált. Ennek okán külsőleg megújul mind a magazin, mind pedig annak honlapja!
A szerkesztői munkákat 23 évig Kiskovács Etelka látta el, aki most átadja a stafétabotot Kis Tünde újságírónak, a FERLING Kft. megbízásában. A lap kiadója, a CeMBeton továbbra is gondoskodik a magas szakmai színvonalról, azonban kívülről a lap jelentős változásokon ment keresztül. A kor igényeinek megfelelően megújult lap dinamikus és fiatalos külseje továbbra is színvonalas belsőt takar.
A megújulás nem csak a magazint érintette, hanem annak honlapját is! A honlap az új dizájnnal teljesen átlátható, a látogatók minden információt megtudhatnak a magazinról. A legfontosabb újdonság a kereső, amely segítségével kutathatunk a régebbi, archív lapszámok után akár címre vagy szerzőre keresve. Így a cikkek az 1992-es, induló lapszámoktól egészen napjainkig újraolvashatók, letölthetők! A modern technikai elvárásoknak is megfelelő reszponzív weboldal asztali számítógépről, laptopról, tabletről és mobiltelefonról is ugyanolyan élményt nyújt a felhasználóknak.
A 2016. júniusi számban szó esik többek között a transzportbeton jogszerű forgalomba hozataláról, Budapest egyik legnagyobb ingatlanfejlesztéséről, valamint a debreceni mérnöki alkotások kiállításáról is. A lapban tájékozódhat a Duna-Dráva Cement Kft. környezetvédelmi beruházásáról, emellett egy interjút olvashat a tavalyi Beton Fesztiválról, amely egy részt vevő hallgatóval készült. Megtudhatja azt is, mik az építészeti követelmények egy sportlétesítménnyel szemben. A magazin tehát most is izgalmas témákat rejt, érdemes belelapozni! A teljes tartalomjegyzék megtekinthető a Beton újság honlapján: http://www.betonujsag.hu/korabbi-lapszamok/235/2016-junius-xxiv-evfolyam-v-szam
BETONOZD BE MAGAD! - Betonpályázat egyetemi hallgatóknak
Te is úgy gondolod, hogy a beton nem csak alapozásra, tartószerkezetek építésére való, hanem ennél sokkal több és változatosabb? Akkor itt a lehetőség, hogy megmutasd, hogyan alkalmaznád korszerűen és látványosan a víz után a második leggyakrabban használt anyagot a világon!
Ismertesd meg magad, elképzeléseidet és technológiai megoldásaidat a szakmával, illetve a közvéleménnyel, és bizonyítsd be, hogy a beton esztétikus, kreatívan és környezetbarát módon alkalmazható építőanyag! Jelentkezz a CeMBeton (Magyar Cement-, Beton- és Mészipari Szövetség) pályázatára, és zsebeld be az értékes nyereményeket, szakmai elismeréseket!
Beadási határidő: 2016. augusztus 25. 24:00
További információ itt!
Ismét keressük a legszínvonalasabb beton megoldásokat - „Minden építés alapja” pályázat 2016-ban is
A tavalyi nagy érdeklődésre való tekintettel a beton.hu, a Magyar Cement-, Beton- és Mészipari Szövetség (CeMBeton) valamint a Magyar Betonelemgyártó Szövetség (MABESZ) és tagvállalatai meghirdetik a „Minden építés alapja 2016” pályázatot. A cél a betonból tervezett köz- és lakóépületek, telephelyek és üzemek szélesebb körben való ismertetése, valamint az építészek díjazása.
A 2016-ban, immáron második alkalommal kiírt pályázat azoknak az építész tervezőknek szól, akik a betont a tervezés során nem csak a szokványos (pl. alapozás, betonváz, aljzatbeton) szerkezeti elemek esetében alkalmazzák, hanem rendhagyó, kivételes megoldásokra is. A beton tulajdonságait kihasználó építészeti példák lehetnek többek között az anyag tömegét kihasználó határoló elemek, egyedi szerkezeti elemek, látszóbeton megoldások, burkolatok, berendezések vagy épp bútorok.
A beérkezett munkákat független zsűri véleményezi, és azokat a tervezőket díjazzák, akik egyedi látásmóddal, új felfogásban és a legmagasabb szakmai színvonalon használják a betont.
A „Minden építés alapja 2016” pályázat összdíjazása 600.000 Ft, amely megoszlik az első három helyezett között.
Beadási határidő: 2016. július 31. 24:00
További információ és a pályázatok benyújtása itt!
Eredményes félévzárás a CeMBeton képzésein
Sikeresen zárták az őszi félévet a CeMBeton kezdeményezésére indított felsőoktatási kurzusokon részt vevő hallgatók. A Szövetség szakemberei a veszprémi Pannon Egyetemen, valamint a Miskolci Egyetemen tartottak kiegészítő képzést a cement- és betonipar legfontosabb ismereteiről. A BME-n a tavaszi szemeszterben hirdették meg a képzést.
A Magyar Cement-, Beton- és Mészipari Szövetség a 2015/2016-os tanévben is aktívan részt vállal a felsőoktatási intézmények hallgatóinak képzésében. A képzési program közel 4 évvel ezelőtti indulása óta a Szövetség fontos célkitűzése, hogy a jövő építőipari szakemberei naprakész és hasznos gyakorlati tudással kerüljenek ki az oktatási rendszerből. Az együttműködés kölcsönös előnyökkel jár, az ipar dolgozóinak lehetőségük van a munkaerő utánpótlás megteremtésére, a hallgatók pedig első kézből kaphatnak ismereteket a szakma rejtelmeiről, és olyan témákba nyerhetnek betekintést, melyeket az egyetemi képzés csak részlegesen érint. A kurzusokat a CeMBeton tagvállalatainak szakértői, a Duna-Dráva Cement Kft., a CRH Magyarország Kft., a LAFARGE Cement Magyarország Kft., valamint a CEMKUT Kft. dolgozói tartották a felsőoktatási intézményekben.
A Miskolci Egyetemen a mester szakos hallgatókat várták a képzésre, amely az előadássorozat mellett 4 napos laborgyakorlatot is magában foglalt a CEMKUT Kft. európai színvonalú laboratóriumába. A miskolci intézmény mellett a veszprémi Pannon Egyetemen választható tantárgyként volt elérhető a CeMBeton cement- és betonipari kiegészítő kurzusa. A Miskolci Egyetemen végzett hallgatói felmérések alapján a Szövetség kurzusán résztvevők visszajelzései ebben a szemeszterben is nagyon pozitívak. Az oktatás színvonalát kiválóra értékelték, és elégedettek voltak mind az oktatók szakmai hozzáértésével, mind pedig a segítőkészségükkel. A kurzust teljesítők az írásbeli vizsgát követően a Szövetség Elnökének aláírásával ellátott oklevelet vehettek át. A CeMBeton előadói azonban a tavaszi félévben sem pihennek, a BME Zielinski Szilárd Építőmérnöki Szakkollégiuma szervezésben ismét elérhető a kurzus, illetve a Miskolci Egyetemen is folytatódik a BSc hallgatók oktatása.
Beton Népszerűsítő kiadványok
A Magyar Cement-, Beton- és Mészipari Szövetség, valamint a Magyar Betonelemgyártó Szövetség együttműködésének eredményeként születtek meg a beton alapanyagot, a betonból készült építményeket, tárgyakat népszerűsítő kiadványok. Az elkészült munkákkal különböző célcsoportokhoz szólunk, hogy bemutassuk, a fenntartható építés alapja nem más, mint a beton.
Fedezzük fel együtt a betont!
Az óvodás és kisiskolás korosztályt megszólító mesekönyv és a hozzá tartozó kifestő füzet játékos, kedves rajzokkal, a gyerekek számára érthetően mutatja be, hogy a bennünket körülvevő épített világban hol található a beton és a mindennapokban hol találkozhatnak ezzel az érdekes anyaggal.
BETON – A fenntartható építés alapja
A felnőtteknek szóló kiadvány a beton előnyeit mutatja be, a környezettudatos előállítástól a fenntartható fejlődést elősegítő felhasználásig, kiemelve az anyagban rejlő sokszínűséget.
A kiadványok megtekinthetők a beton.hu oldalon ide kattintva.
Negyed évszázada a cementipar szolgálatában
2015. december 17-én tartotta közgyűlését a Magyar Cement-, Beton- és Mészipari Szövetség, amely keretében fennállása 25. évfordulóját ünnepelte. A jubileum alkalmából évkönyvet adott ki a CeMBeton.
Sikeres iparági érdekképviselet és magas színvonalú szakmai szerepvállalás – röviden így foglalható össze a Szövetség elmúlt 25 éves működése. Mindez azonban sokrétű, komplex és az iparági igényekhez alkalmazkodó tevékenységeket takar. Többek között kiterjed a kutatás-fejlesztésben történő aktív részvételre és a nemzetközi termék- és vizsgálati szabványok hazai alkalmazására, a környezetkímélő műszaki fejlődés elősegítésére, a munkaadói érdekképviseletre és a felsőfokú szakmai oktatásra. Emellett a Szövetség különös figyelmet fordít a betonépítészet támogatására, annak széles körű népszerűsítésére és a betonban rejlő kreatív felhasználási módok megismertetésére. Az elmúlt évtizedekben kibővítette szakmai és érdekérvényesítési tevékenységét, nyitott a hazai és a nemzetközi építőipari együttműködésekre, kezdeményezésekre, amelyek a szakma szolgálatában állnak.
Az eseményen Asztalos István a CeMBeton elnökségi tagja és a szövetségi iroda vezetője köszöntötte a meghívott vendégeket és a szövetségi tagok képviselőit. Rövid tájékoztatást adott az utóbbi évek tevékenységeiről, a Szövetségben történt változásokról és a szakmai szerepvállalás eredményeiről.
Ezt követően a CeMBeton elnöke értékelte az építőipar jelenlegi helyzetét és a 2016. évi kilátásokat. Szarkándi János felszólalásában kiemelte: „A 2012-ben tapasztalt mélypontot követően megindult egy lassú konszolidáció, majd 2014-ben az építőipari fellendülésnek köszönhetően közel 10%-os növekedés mutatkozott. Hasonlóan alakult az idei év is. Azonban 2016-ban várhatóan kevesebb EU-s forrás biztosított a beruházóknak, ezért az új ciklus támogatási összegei csak a 2017-es évben eredményezhetnek újabb, nagy infrastrukturális beruházásokat. Ennek ellenére bízhatunk a lassú, de folyamatos építőipari fellendülésben.”
A Jubileumi Közgyűlés alkalmat adott az elért sikerek és tanulságok felelevenítésére, a jelenlegi és volt tagok, alapítók, illetve a Szövetség életében szerepet vállaló meghívott vendégek közös múltidézésére. A visszaemlékezések sorát Koltai Imre alapító elnök kezdte, aki 1990-1998 között volt a Szövetség elnöke: „1990. február 6-án 14 taggal alakult meg a Magyar Cementipari Szövetség, mint önálló jogi személyiségű szervezet. Több tényezőnek köszönhettük, hogy ez a pillanat eljöhetett: elsősorban a rendszerváltásnak, valamint a privatizációnak, emellett felmerült az igény egy olyan nemzeti egyesület iránt, amely a magyar cementipar egységét képviseli, és érdekvédelmi szervezetként is funkcionál. Az akkori nevén MCSZ-ként működő szervezet a munkavállalók jogaival, elvárásaival és lehetőségeivel is foglalkozott, emellett jelentős érdeme a máig megjelenő BETON című lap kiadói teendőinek átvétele, amely ezáltal mára országosan elismert lappá vált”.
A fennállás 25 éves évfordulójának alkalmából jubileumi évkönyvet jelentetett meg a CeMBeton a Szövetség küldetésének, céljainak és tevékenységeinek bemutatására. A kiadvány elérhető a Magyar Cement-, Beton- és Mészipari Szövetség honlapján ide kattintva.
Tierney Clark-díj pályázat építőmérnöki munkáknak
Az Institution of Civil Engineers (ICE, Nagy-Britannia), a Magyar Mérnöki Kamara és a Magyar Tanácsadó Mérnökök és Építészek Szövetsége ebben az évben ismét meghirdeti a Tierney Clark-díj pályázatot.
A pályázat díját a bírálóbizottság a tervezés, előkészítés, lebonyolítás és megvalósítás során legjobbnak bizonyuló építőmérnöki alkotásnak ítéli oda.
Feltételezve, hogy kielégítő színvonalú pályázatok kerülnek benyújtásra, a bírálóbizottság két díjat ad ki. Az egyik díj olyan pályázatra van fenntartva, amelynek tényleges megvalósulási értéke meghaladja a 300 millió forintot, a másik pedig olyanra, amelynek értéke 300 millió forint alatt van.
A nevezés díjtalan, a nevezési nyomtatványért, illetve a pályázathoz szükséges részletes információkért forduljanak az MMK titkársághoz a 455-7080-as telefonszámon, vagy az info@mmk.hu ímélcímen. A nevezési szabályok a www.mmk.hu és a www.tmsz.org honlapokon találhatók meg.
A pályázatokat a nevezési szabályokban meghatározott formában 2015. november 30-ig kell beküldeni a
következő címre: Magyar Mérnöki Kamara 1094 Budapest, Angyal u. 1–3.
Kreatív, innovatív magyar betonépítészet - Kihirdették a „Minden építés alapja 2015” tervezői pályázat eredményét
Idén első alkalommal került kiírásra a „Minden építés alapja 2015” pályázat, amelyre betonból tervezett köz- és lakóépületek, telephelyek és üzemek építész tervezőinek jelentkezését várták. A győztes pályamunkákat szeptember 30-án hirdették ki a hagyományteremtő céllal megrendezett Beton Fesztivál keretében. A pályázatot a beton.hu, a Magyar Cement-, Beton- és Mészipari Szövetség (CeMBeton) valamint a Magyar Betonelemgyártó Szövetség (MABESZ) és tagvállalataik támogatták.
A pályázat célja, hogy felhívja a figyelmet a beton nem mindennapi környezetben történő alkalmazhatóságára, illetve megmutassa, hogy a beton többet jelent egyszerű tartószerkezetnél és alapozáshoz használt anyagnál, hiszen sokoldalú felhasználási lehetőséget rejt magában. További célja, hogy megismertesse a szakmával és a közvéleménnyel a lakóépületek, telephelyek és üzemek mellett azokat a középületeket is, melyek építéséhez az elsődlegesen alkalmazott anyag a beton volt.
Az idén első alkalommal kiírt pályázat azokat az építészeket szólította meg, akik a tervezés során nem csak a szokványos szerkezeti elemek megvalósításához használják a betont, hanem egyedi, különleges megoldásokra is. A legjobb építészeti projekteket elismert, független szakmai zsűri választotta ki, az eredményhirdetésre pedig a Beton Fesztivál keretében került sor. A színvonalas alkotások közül kiemelkedett a budapesti 4-es metró Kálvin téri állomásának épülete, így Erő Zoltán pályamunkája lett az első helyezett. Dr. Márkus Gábor, a Zircre tervezett Bakonyi kempinget kiszolgáló látszóbeton fürdőépülettel a második helyezett, míg a harmadik helyet megosztva nyerte el két pályázó: Földes László projektje, a Kemenes Vulkánpark Látogatóközpont és a Fertőrákosi Kőfejtő és Barlangszínház, amely Józsa Dávid munkájának köszönhető.
A beérkezett pályamunkák magas színvonalára tekintettel a kiírók a következő évben is tervezik a pályázat meghirdetését.
A pályamunkákat bemutató tablók megtekinthetők ide kattintva.
BETON FESZTIVÁL 2015 - Sikerrel zárult az első kreatív betonnépszerűsítő konferencia
A víz után a világ második leggyakrabban használt anyaga a beton. A fesztivált az építőanyagban rejlő lehetőségek bemutatására az iparág meghatározó hazai szereplőit összefogó szakmai szövetségek hagyományteremtő céllal hozták létre. A szakmabelieknek, diákoknak, tervezőknek, kivitelezőknek, forgalmazóknak és érdeklődőknek egyaránt érdekes eseményre 2015. szeptember 30-án került sor a budapesti Bakelit Multi Art Centerben.
A beton.hu, a Magyar Cement-, Beton- és Mészipari Szövetség (CeMBeton) valamint a Magyar Betonelemgyártó Szövetség (MABESZ) és tagvállalataiknak támogatásával, hagyományteremtő céllal Beton Fesztivált rendezett.
A Fesztivál célja volt, hogy eloszlassa a betonnal szembeni előítéleteket, tévhiteket, és bemutassa a beton széleskörű felhasználási módjait, az anyag sokszínűségét és a benne rejlő lehetőségeket. A Beton Fesztiválon a betonépítészet és a betonszakma mai helyzetéről, a legfrissebb trendekről és technológiákról igényes szakmai előadások keretében tájékozódhattak a szakmabeliek és mindazok, akik érdeklődnek az építészet vagy a betondizájn iránt. A plenáris konferencia keretében többek között szó esett a beton kreatív felhasználási lehetőségeiről, a látványbeton tervezésről és a betonalapanyag gyártás legfontosabb műszaki előrelépéseiről.
Ugyanakkor a Fesztivál alatt nemcsak elméletben, hanem kreatív workshopokon keresztül, a gyakorlatban történő hasznosítást első kézből megtapasztalva ismerkedhettek a betonnal a résztvevők. Megérinthették, kipróbálhatták és alkothattak ezzel a változatos anyaggal. Mindemellett betonművészeti kiállítással is várták az érdeklődőket, betekintést engedve ezzel az építészet, a betondizájn, a beton divat- és használati tárgyak világába egyaránt.
A Beton Fesztivál keretében díjazták az idén első alkalommal kiírt „Minden építés alapja 2015” tervezői pályázat legjobb munkáit, illetve a konferencia idejére szervezett „Művészet a betonban” kiállítás kiemelkedő alkotásait is.
Túljelentkezés a CeMBeton cement- és betonipari kiegészítő képzésén
Nagy népszerűségnek örvendett a Magyar Cement-, Beton és Mészipari Szövetség kezdeményezésére elindított betontechnológiai kiegészítő képzés a BME hallgatói körében. A Szövetség tagvállalatainak szakértői által tartott oktatás a 2014/2015-ös tanév második szemeszterében került kiírásra a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetemen.
Az egyetemi oktatás kiegészítéseként, a BME Zielinski Szilárd Építőmérnöki Szakkollégiumának szervezésében hirdette meg cement- és betonipari kiegészítő képzését a CeMBeton. Az iparági gyakorlatra és a szakmai tapasztalatokra épülő előadássorozatot kiemelkedő érdeklődés övezte, – rendkívül magas túljelentkezés mellett – a képzésre jelentkezettek száma 90 fő. Az oktatás során 11 alkalommal tartanak előadást a Szövetség tagvállalatainak tapasztalt szakemberei – köztük a Duna-Dráva Cement Kft., a Holcim Magyarország Kft., a LAFARGE Cement Magyarország Kft., valamint a CEMKUT Kft. dolgozói -, akik aktuális és friss gyakorlati tudással rendelkeznek az iparági folyamatokról, a cementből és betonból készülő szerkezetek, épületek és tárgyak készítéséről, hiszen ezek megalkotásában napi szinten vesznek részt. „A betontechnológia képzésen előadó szakemberek több éves szakmai tapasztalata és maximális felkészültsége érezhető volt az előadások magas színvonalán. Olyan témakörökbe, altémákba is betekintést nyertünk, amelyekről az egyetemi képzés során csak érintőlegesen hallhatunk, mindezt gyakorlati tapasztalatokkal alátámasztva. Tanulmányaim vége felé közeledve igen hasznosnak tartom a képzést, amely kiválóan alkalmas a betonnal kapcsolatos szemléletformálásra.” – emelte ki Kui Ádám mesterképzéses hallgató.
Az előadássorozat és az üzemlátogatások keretében a hallgatók ismereteket szerezhettek a kötőanyag kémia- és technológia területéről, megismerhették a cementgyártás folyamatát, a legfontosabb cementtechnológiai vizsgálatokat és a betonipar különféle fogalmait, a beton változatos tulajdonságait. Mindezek mellett betekintést nyertek a környezetvédelem, a környezetvédelmi mérések, a munka- és tűzvédelem témaköreibe. Az iparág gyakorlati működéséről első kézből szerezhettek tapasztalatokat a hallgatók, hiszen az előadások kiegészítéseként üzemlátogatásokon is részt vehettek. A képzés során a DDC budapesti betonüzemét és Váci cementgyárát járhatták be a fiatal mérnökjelöltek, ezen kívül a CEMKUT Kft. korszerű, akkreditált vizsgálólaboratóriumának gyakorlati működését is megismerhették.
„Már első éves korom óta nagyon érdekeltek az építőanyagokkal kapcsolatos tárgyak, így amikor hallottam a betontechnológia képzésről megragadtam az alkalmat, hogy a tudásomat tovább bővítsem. Az előadások jó hangulatban teltek, rengeteg érdekességet hallhattunk. A képzés erőssége, hogy az üzemlátogatások során olyan ismereteket szerezhettünk és olyan helyekre juthattunk el, amelyekre máshogy nem lett volna lehetőségünk. Ezért minden szerkezet-építő szakirányos hallgató számára hasznos lehet a kurzus.” – foglalta össze tapasztalatait Méri Dorottya harmadéves építőmérnök (BSc) szakos hallgató.
A Szövetség kiemelt célja, hogy a fiatal mérnököknek már az egyetemi oktatás során naprakész gyakorlati tudást adjon, ezzel is hozzájárulva a munkaerő-piacon való sikeres elhelyezkedésükhöz és helytállásukhoz. Ennek elősegítése érdekében a képzésen résztvevő, és az előadásokon alapuló vizsgát sikeresen teljesítő hallgatók a Szövetség elnökének aláírásával ellátott oklevelet kaptak.
A CeMBeton stratégiájának részeként már 2012 óta köt megállapodást felsőoktatási intézményekkel – köztük a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetemmel, a Miskolci Egyetemmel és a Pannon Egyetemmel. Az eddigi tapasztalatok alapján a hallgatók részéről kiemelt igény mutatkozik a gyakorlati, valós piaci értékkel bíró tudást nyújtó iparági képzésre, így az eddigi együttműködések fenntartása és fejlesztése mellett, további oktatási partnerkapcsolatok építését tervezi a Szövetség.
In memoriam Prof. Dr. Opoczky Ludmilla
Megrendülten tudatjuk, hogy Prof. Dr. Opoczky Ludmilla a Cementipari Kutató-fejlesztő Kft. alapítója, korábbi ügyvezetője, tudományos igazgatója elhunyt.
A magyar cementipar meghatározó személyiségét, a Cemkut alapítóját veszítettük el.
Színes szakmai életét, munkásságát vegyészmérnöki diplomával alapozta meg Moszkvában. Majd Magyarországon folytatva életét 1969-ben az MTA kémia tudományok kandidátusa lett, 1983-ban kiérdemelte a kémia tudományok doktori címét, majd 1986-ban a Veszprémi Egyetem címzetes egyetemi tanára lett. 1958-tól egészen 1991-ig a Szilikátipari Központi Kutató és Tervező Intézetben (SZIKKTI) dolgozott, majd az ő kezdeményezésére a Magyar Cementipari Társaságok a SZIKKTI Cementkutató Osztály bázisán megalapították a Cementipari Kutató-fejlesztő Kft.-t (CEMKUT Kft.), melynek 1991-94 között ügyvezetője, majd tudományos igazgatója lett. Később, amíg egészsége engedte tudományos tanácsadóként segítette a CEMKUT Kft. munkáját.
Közel fél évszázados kutatói tevékenysége során számos cementkémiai- és technológiai kérdéssel foglalkozott alap, alkalmazott és műszaki fejlesztési szinten. Legjelentősebb, nemzetközileg is széles körben ismert tudományos eredményei a finomőrlést kísérő fizikai-kémiai és mechanokémiai jelenségek és a részecske-kölcsönhatás tanulmányozása, az aggregáció, agglomeráció értelmezése, valamint a felületaktív anyagok őrléstechnikai jelentőségének felismerése, hatásmechanizmusának tisztázása. Kiemelten foglalkozott a cementipart érintő őrléselméleti és őrléstechnikai kérdésekkel. További fontosabb kutatási témái voltak a cementgyártás CO2 emissziójának csökkentésére irányuló komplex kutatások, ezen belül is elsősorban az alternatív anyagok cementipari hasznosítása, valamint a környezetbarát többkomponensű cementek fejlesztése. Emellett különleges tulajdonságokkal rendelkező cementeket is fejlesztett speciális felhasználási célokra. Kutatási eredményei megalapozták a mesterséges eredetű cement-kötésszabályozó anyagok felhasználását és a kromátszegény, ill. kromátcsökkentett cement előállítását a hazai cementiparban.
Számos elismerést kapott: az MTA Nívódíját 1991-ben, Eötvös Loránd-díjat 1998-ban, Szilikátipari Emlékérmet 2000-ben, Magyar Cementiparért Kitüntetést 2003-ban, ugyanebben az évben Pro Facultate Rerum Metallicarum emlékérmet. Fáradhatatlan szakmai közösségi munkájának része volt az MTA Szilikátkémiai Munkabizottsági elnöki tisztsége 1983-95 között, 1995-től az MTA Anyagtudományi és Szilikátkémiai Munkabizottságának, 2005-től az MTA Műszaki Kémiai Komplex Bizottságának tagja volt. Az SZTE örökös tagja, az Építőanyag Szerkesztőbizottságának tagja volt.
Tevékenysége korszakalkotó volt a cementipar történetében, egy egész szakma, iparág fejlődését határozta meg. Érdeklődő, újdonságokra nyitott szakember volt, aki méltón és felelősséggel vitte tovább mindazt, amit elődei, tanítói és tanárai megtanítottak számára. Akik kinyitották számára azt a kaput, amin ő belépett, és saját kezdeményezőkészségével, tudásával, éleslátásával, mestereinek tanítását alkalmazva újat alkotott. Bátran, kísérletezően, nyitottan az újra, így felbecsülhetetlen az a tudás és tapasztalat, ami a szinte utolsó pillanatig dolgos évtizedek során felhalmozódott. Szakmai tevékenysége mellett elhivatottsága, embersége, bölcsessége és kitartása is méltó példaképpé emeli.
Cement-, és betonipari szakemberképzés a veszprémi Pannon Egyetemen
A felgyorsult építőipari fejlődés, és az állandóan változó iparág eredményezte szakmai és felsőfokú szakemberképzés együttműködésének célja, hogy az oktatási rendszerből kikerülő frissen végzett szakembereket versenyképes és naprakész tudáshoz és tapasztalthoz segítse. Az összefogás keretében idén ősszel elindult a cement- és betonipari kurzus, 2014. december 10-én pedig ünnepélyes együttműködési megállapodást írt alá a Magyar Cement-, Beton- és Mészipari Szövetség és a Pannon Egyetem.
A Magyar Cement-, Beton- és Mészipari Szövetség az összefogás szándékának előtérbe helyezésével új stratégiai irányokat jelölt ki, kibővítette szakmai és érdekérvényesítési tevékenységét, amelynek szerves részét képezi a felsőfokú szakemberképzéssel való együttműködés.
A Magyar Cement-, Beton- és Mészipari Szövetség partnerkapcsolatai nem csak a szakemberképzés támogatására terjednek ki, kibővített szakmai és érdekvédelmi tevékenységük a hazai építőanyag gyártók szélesebb körét is magában foglalja, úgymint a cement, a beton, mész, és adalékszer. Az összefogások globális céljának középpontjába pedig a betonból készült építmények, szerkezetek, műtárgyak kerültek, melyek nem jöhetnének létre a Szövetség tagjainak munkája és hozzájárulása nélkül.
A Pannon Egyetemmel kötött megállapodás elsősorban a felsőfokú szakember-, szakmérnök képzés, és a kutatás-fejlesztés támogatására, közös kezdeményezésként jött létre. „Az együttműködés célja, hogy a megfelelő szakmai utánpótlás, vagyis a jövő munkaerői már az egyetemi tanulmányok során valóban használható tudást szerezzenek. Nem titkolt célunk az sem, hogy a fiatal hallgatók megismerjék a beton különböző felhasználási irányait, az anyagban rejlő lehetőségeket.” – mondta az aláíráson Szarkándi János, a Magyar Cement-, Beton- és Mészipari Szövetség elnöke.
„Egy egyetem tevékenységének minőségét a műszaki tudományokban elsődlegesen az határozza meg, hogy a három alaptevékenység – oktatás, kutatás és innováció – mennyire kiegyensúlyozottan és egymásra épülve működik. A Pannon Egyetem ezt az elvet követi. Egy ipari partnerrel az együttműködés akkor a legeredményesebb és leghatékonyabb, ha hasonló módon kiterjed mindhárom tevékenységre. Erre jó példa a ma aláírt szerződés a Magyar Cement-, Beton- és Mészipari Szövetséggel.” – erősítette meg köszöntőjében Dr. Friedler Ferenc, a Pannon Egyetem rektora.
A videót a Veszprém TV készítette.
In memoriam Csépányi Lajos
Fájdalommal tudatjuk, hogy volt kollégánk, Csépányi Lajos újságíró, az egykori Cementipar című folyóirat főszerkesztője elhunyt.
Pályafutása:
A mezőkövesdi kisiparoscsaládba született Csépányi Lajos már igen fiatalon belecsöppent a munka világába: kisgyerekként mezőgazdasági munkára fogták, azonban kitartása és munkához való alázata már akkor egyre feljebb jutatta a ranglétrán. A család 1945-ben földhöz jutott és Taksonyba költözött, majd két év után, az ipari fejlődés hatására Csepelre került és a Kovácsológyárban kezdett dolgozni. 1950-ben beállt a seregbe, azonban a tiszti iskola elvégzésére nem tudták rávenni, így mindössze négy hónap után leszerelték és visszatért a gyárba. Ambícióját és a fejlődésre való törekvést semmi sem törhette meg, ezért a kemény munka mellett esti iskolában érettségizett le.
Szorgalma és az írás iránti vonzalma a vezetőség fülébe is eljutott, így a Szabad Ifjúság hetilap gyakornokává léptették elő. Innen már egyenes út vezetett az újságírói pálya felé. Államilag akkreditált főiskolában tanulta a publicisztika fortélyait egészen 1952-ig, később az irodalomtörténeti akadémiát is elvégezte. A diplomaszerzést követően visszatért a Szabad Ifjúsághoz, ahol az ipar – gazdaság - belpolitika rovathoz osztották be. Az 1956-os diákmegmozdulások aktív résztvevője volt, melynek következtében a forradalom leverése után igazoló bizottság elé került és közel egy évig nem kapott munkát. Országos vagy megyei lapnál nem tudott elhelyezkedni, így a Hírlapkiadó Vállalat közvetítette ki üzemi újságokhoz. Ennek köszönhetően a legkülönfélébb iparágakban szerzett ismereteket, sőt egyetemi lapok szerkesztésébe is belekóstolt. Az Építők Lapján keresztül értesült róla, hogy a cementipar vállalati újságjához szerkesztőt keresnek, majd 1972-től a lap szerkesztőjeként tevékenykedett 30 éven át.
Csépányi Lajos a Magyar Cementipari Szövetség által terjesztett lap főszerkesztőjeként olyan irányvonalakat határozott meg a hatékony és széles körű szakmai tájékoztatás terén, melyek a mai napig hatással vannak a szervezet által gondozott kiadványokra. Célja volt a tárgyszerű, tényekhez hű, ugyanakkor érdekes, az emberek összetartozását erősítő tájékoztatás az iparhoz és a dolgozókhoz kapcsolódóan. Főszerkesztői tevékenysége olyannyira meghatározó volt a lap életében, hogy utódja, a Cementvilág című újság is továbbvitte hagyományait a szakmában jártas közönség tudósításában.
Temetése 2014. december 22-én 12 órakor lesz Budapesten, a Fiumei Sírkert (Kerepesi temető) szóróparcellájában.
Cement-, és betonipari képzés a Miskolci Egyetemen - Sikeres és folytatása is lesz
A cement-, és betonipar legfontosabb alapjairól, kérdéseiről és vívmányairól szólt az az egy hétig tartó tömbösített elméleti kurzus, amit november végén a Magyar Cementipari Szövetség tagjainak szakértői tartottak a Miskolci Egyetem hallgatóinak. A kurzus folytatásaként februárban a CEMKUT Cementipari Kutató-fejlesztő Kft. laborjában ismerkedhettek a hallgatók a szakmához kötődő vizsgálatok gyakorlati oldalával.
Az iparág állandó fejlődése, technológiai újításai és a folyamatosan változó környezet, szabályozások megnehezítik az egyetemi oktatás számára, hogy naprakészen követhessék a folyamatos fejlesztéseket, innovációkat. Az új technológiák alkalmazásában az iparág gyártói és szakértői elől járnak, tudásuk és ismereteik átadása a jövő mérnökei számára egyet jelent az oktatás színvonalának emelkedésével, és egy szakképzett iparági munkaerő utánpótlás megteremtésével.
Az ipar jövője szempontjából is számos előnnyel jár az együttműködés, tudtuk meg Urbán Ferenctől, a CEMKUT Cementipari Kutató-fejlesztő Kft. ügyvezetőjétől, akinek koordinálásával valósult meg az egyetem és a Szövetség oktatási együttműködése. „A szakértők és oktatás együttműködése az ipar számára is előnyös, a munkaerőpiacra gyakorlati tudással kikerülő hallgatók betanítási ideje – amennyiben iparágon belül helyezkednek el – lerövidül, egyéb területeken elhelyezkedve pedig számolnak a cement-, és betonipar termékeivel, tervezőként talán jobban hajlanak majd az iparág által előállított termékek alkalmazására. A képzésen részt vett hallgatók már munkavállalóként kerülhetnek olyan helyzetbe (pl. betonozási projekt lebonyolítása), ahol a szélesebb ismeretnek köszönhetően körültekintőbben járnak majd el, teljes rálátással bírnak az egész folyamatra. A képzés így az ország számára is kézzel fogható gazdasági előnyöket teremthet.”
A Magyar Cementipari Szövetség és a Miskolci Egyetem szakmai kapcsolata nem új keletű történet. „A CEMKUT szakértői és Intézetünk oktatói között már több évtizedes a szakmai kapcsolat, amely korábban közös kutatások megvalósításában, a doktori képzés kiteljesítésében és közös konferencia látogatásokban öltött testet.” – mondta Dr. Faitli József, a Miskolci Egyetem Nyersanyagelőkészítési és Környezeti Eljárástechnikai Intézet igazgatója az együttműködés előzményeiről. A közös munka az egyetemi oktatásban teljesedhetett ki. „A hallgatók számára igen fontosak az ipari szakemberektől első kézből kapott információk, amellyel az egyetemi képzés során megszerzett – nagyrészt elméleti – tudás válik kézzel foghatóvá, valóságossá. A Miskolci Egyetem és azon belül az intézetünk számára fontos feladat, hogy az egyetemi oktatásba bekerülő fiatalok elegendő számban válasszák az általunk kínált oktatást, nevezetesen az előkészítéstechnikai – mérnök szakot. Úgy gondolom, hogy az a plusz, amit az ipari együttműködésben megvalósuló oktatás jelent – és amelynek híre majd elterjed a más szakirányos hallgatók és a felvételi előtt állók között is – nagymértékben segít majd bennünket e céljaink elérésében.”
A szakirány hallgatói számára új tudásanyaggal, elméleti ismereteik bővítésével járt az őszi tömbösített képzés, a gyakorlati oktatás pedig olyan fontos, a megértés és elsajátítás szempontjából lényeges tapasztalat és szakismeret átadását eredményezte, amelyre az egyetemi oktatás alkalmával nem kerülhetett volna sor. A tömbösített kurzuson a cementkémia alapjairól, a cementipari nyersanyagok és termékek analitikai vizsgálatának módszereiről és berendezéseiről, a cement és cementtechnológiai vizsgálatokról, a környezetvédelmi mérésekről és a betonipar legfontosabb ismereteiről volt szó. Az elméleti tudást a gyakorlati képzés egészítette ki. A mechanikai laboratóriumban a hallgatók megismerkedhettek a szabványos cementhabarcs készítésével, a beton keverésével és a mérési eljárásokkal. A kémiai laborban a cementek kémiai elemzésében és tartalmának meghatározásában, vizsgálatában mélyülhettek el a kurzus résztvevői.
„Az oktatás során nekünk, hallgatóknak nem mindig áll módunkban testközelből megismerni az iparban alkalmazott eljárásokat. Az ilyen típusú képzések mindenkinek a hasznára válhatnak, hiszen a különböző oklevelek és diplomák mellett a már megszerzett tapasztalat is nagyon fontos. Az ilyen oktatások alatt, ha valaki szimpátiát érez a szakma teljes körű megismerésére, akkor ez akár egy ugródeszkát is jelenthet számára a munkaválasztás kiszélesedett világában.” – mondta a képzés egyik hallgatója, Mag Gergely András. Hozzátette még azt is, hogy „az előadásokat hasznosnak tartottam, hiszen az előadók jól felkészülten érkeztek, és a leglényegesebb, leghasznosabb tudásukat próbálták velünk megosztani. Pozitív visszajelzésként szolgálhat, hogy mindenki nagyon jó eredményekkel teljesítette a megmérettetést és ez betudható a képzés sikerességének is.”
A hallgatók az elméleti, illetve gyakorlati képzés végén írásbeli vizsgán adtak számot a megszerzett tudásról. A vizsgakérdéseket az oktatók fogalmazták meg, és minden oktató a saját részét értékelte, amelyből végül megszületett az értékelés, amit az egyetem figyelembe vett a hallgatók vizsgaeredményeiben. Ugyanakkor a Szövetség Elnökének aláírásával egy oklevelet is kiállított a Szövetség, amely a hallgatók majdani elhelyezkedése során előnyt jelenthet számukra.
Az elméleti kurzust a Magyar Cementipari Szövetség cementgyártással és értékesítéssel foglalkozó tagjai, vagyis a Duna-Dráva Cement Kft., a Holcim Magyarország Kft., a LAFARGE Cement Magyarország Kft., valamint a Cemkut Kft. szakértői tartották. Az elméleti oktatásra ráépülő fizikai és kémiai vizsgálatok gyakorlati oktatását a CEMKUT Cementipari Kutató-fejlesztő Kft. szakértői tartották a Miskolci Egyetem hallgatóinak.
A cement-, és betoniparról szóló kurzus – az ipar és a CEMKUT Kft. sokéves kapcsolatának folytatásaként – első lépése a Magyar Cementipari Szövetség és a Miskolci Egyetem szorosabb, oktatási együttműködésének. Az összefogás célja a kutatás-fejlesztés, valamint a felsőfokú szakember-, szakmérnök képzés támogatása, amelynek további állomásai várhatók a jövőben. „Folytatódik az együttműködés a Miskolci Egyetemmel, április végén lesz egy három napos BSC kurzusunk. Szándékaink szerint az MSC elméleti oktatás és laborgyakorlat, illetve a BSC oktatás ezentúl rendszeres lesz.” – mondta Urbán Ferenc a jövőbeni tervekről. Ezt erősítette meg Dr. Faitli József, az intézet igazgatója is: „A hagyományainknak megfelelően - a jövőben is úgymond „ezer szállal” szeretnénk a cementipari szereplőkhöz kötődni.”
Cementipari szakemberképzés a Miskolci Egyetemen - Együttműködő megállapodás
A Magyar Cementipari Szövetség és a Miskolci Egyetem együttműködési megállapodást írt alá május 6-án. Az építőipar fejlődésének felgyorsulása és az állandóan változó iparág eredményezte azt az együttműködést, amelynek keretében a szakmai és felsőfokú szakemberképzés összefogással segíti versenyképes és naprakész tudáshoz, tapasztalthoz az oktatási rendszerből kikerülő frissen végzett szakembereket.
A Magyar Cementipari Szövetség új stratégiai irányának részeként előtérbe helyezi a felsőfokú szakemberképzés támogatását, tavaly nyáron a Budapesti Műszaki Egyetemmel kötött együttműködő támogatást, idén tavasszal pedig a Miskolci Egyetemmel írtak alá hasonló megállapodást. A Szövetség már korábban is kapcsolatban állt az Egyetemmel, a megállapodás első lépéseként 2013 novemberében cementipari szakemberek tartottak egy hétig tartó, tömbösített kurzust a cement- és betonipar legfontosabb alapjairól, kérdéseiről és vívmányairól a Nyersanyagelőkészítési és Környezeti Eljárástechnikai Intézet hallgatóinak. A kurzus folytatásaként idén februárban a CEMKUT Cementipari Kutató-fejlesztő Kft. laborjában ismerkedhettek a hallgatók a szakmához kötődő vizsgálatok gyakorlati oldalával.
A Magyar Cementipari Szövetség partnerkapcsolatai nem csak a szakemberképzés támogatására terjednek ki, kibővített szakmai és érdekvédelmi tevékenységük a hazai építőanyag gyártók szélesebb körére is kiterjed, úgymint a cement, a transzportbeton, mész, kő és kavics, adalékszer, valamint betontermék. Az összefogások globális céljának középpontjába pedig a betonból készült építmények, szerkezetek, műtárgyak kerültek, melyek nem jöhetnének létre a Szövetség tagjainak munkája és hozzájárulása nélkül.
A Miskolci Egyetemmel kötött megállapodás elsősorban a felsőfokú szakember-, szakmérnök képzés, és a kutatás-fejlesztés támogatására, közös kezdeményezésként jött létre. „Az együttműködés célja, hogy a jövő munkaerői már az egyetemi tanulmányok során valóban használható tudást szerezzenek, megismerjék a beton különböző felhasználási irányait, legyen szó akár a belsőépítészetről, látszóbetonról, vagy olyan speciális kialakításról, mint a sugárzást is bíró beton.” – mondta az aláíráson Szarkándi János, a Magyar Cementipari Szövetség elnöke, majd hozzátette, hogy „A hazai cementgyártás számára fontos a megbízható, szakértő tőke, mert a jövőben várhatóan olyan kihívások elé nézhet az ipar, mind gazdaságilag, mind a rohamos fejlődés miatt, ami elengedhetetlenné teszi a gyakorlott munkaerő biztosítását.”
„Rendkívül fontos a felsőoktatás és az élő szakma kapcsolata. Az iparág folytonos változását naprakészen ismerő és gyakorló szakértők, kutatók tudásával kiegészülhet az egyetemi oktatás a hallgatók eddigi elméleti tudása a képzés során kézzel foghatóvá válik.” – erősítette meg Prof. Dr. Torma András, a Miskolci Egyetem rektora.
Korszakváltás, új stratégiai irányok a Magyar Cementipari Szövetségnél!
A szélesebb szakmai szempontok előtérbe helyezésével a Szövetség kibővítette szakmai és érdekérvényesítési tevékenységét, amellyel segíti az iparág fennmaradását, fejlődését. Képviselete kiterjed a hazai építőanyag gyártók szélesebb körére. A hatékony munkavégzés támogatásaként új szervezeti struktúrát alakít ki, új önálló tagozatokat hoz létre.
Cél a tagok segítése, támogatása és az egységes iparági képviselet megteremtése!
A Szövetség arculatában és nevében is megújul, alkalmazkodik az új irányokhoz.
Az összefogás szándékának előtérbe helyezésével a Szövetség kibővítette szakmai és érdekérvényesítési tevékenységét, amellyel segíti az iparág fennmaradását, fejlődését. Képviselete kiterjed a hazai építőanyag gyártók szélesebb körére. Az MCSZ a hatékony munkavégzés támogatásaként új szervezeti struktúrát alakít ki, új önálló tagozatokat hoz létre:
- Cement
- Beton
- Mész
- Adalékszer
A Szövetség tagjainak nyújtott szolgáltatások:
- Szakmai együttműködések a jogalkotókkal, civil szervezetekkel, nemzetközi intézményekkel.
- Szakmai fórum biztosítása a jogszabálytervezetek véleményezésében elsősorban a termékforgalmazás, környezetvédelem, az aktív minőségpolitika és a gyártói versenyképesség témaköreiben.
- Hazai és EU-s jogszabály-tervezetek, műszaki irányelv-tervezetek véleményezése.
- Egységes, iparági vélemény kialakítása és továbbítása a hazai döntéshozók (pl. minisztériumok) és az EU illetékes szervei felé.
- A REACH és a CLP (osztályozás, címkézés, csomagolás) rendelet alkalmazásának segítése.
- Részvétel az elérhető legjobb technikáról (BAT) szóló referenciadokumentum (BREF) kidolgozásában.
- Tanácsadás a tagoknak és a tagok által gyártott termékekkel kapcsolatban a felhasználóknak.
- Szakmai támogatás forgalomba hozatali, beépítési kérdésekben (CPR, hazai szabályozási rendelet, építési termékekkel kapcsolatos beépítési rendelet)
- Részvétel a hazai és EU-s szabványosítási munkabizottságok munkájában.
- Környezetvédelem, ÜHG kibocsátás kereskedelem és AFR.
- A műszaki szabályozás teljessé válásának szakmai támogatása, a kidolgozott előírások mielőbbi hatályba léptetése.
- Betonból épülő projektek szakmai támogatása.
- Műszaki ismeretek átadása tervezőknek, kivitelezőknek, beruházóknak.
- Technológiai, műszaki és egyéb ismeretek biztosítása a felhasználók, és szabályozók felé.
- Együttműködés a releváns felsőoktatási intézményekkel, a legújabb irányok, fejlesztések, anyagok, technológiák, stb. képzésbe integrálása érdekében.
- Szakmai kiadványok: Cementvilág; hírlevél; update; BETON lap.
Határozott cél a Szövetség évtizedes tapasztalatainak kamatoztatásával, új energiákkal, szemlélettel a tagok segítése, támogatása és az egységes iparági képviselet megteremtése.
A változások elősegítésére a Szövetség 2013. május 24-én új Alapszabályt fogadott el, amelyben deklarálta a tagozatokat, a tagság igényeinek hatékony kiszolgálása érdekében átszervezte működését. Az új és hatékony működési struktúrával a Szövetség célja, hogy a hazai építőanyag gyártók minél szélesebb körét egy érdekképviseletbe tömörítse, ezzel elősegítve az iparág egységességét, megerősítse a stabilitását és szakmai fejlődését, érdekérvényesítő képességét.
A Szövetség arculatában és nevében is megújul és alkalmazkodik az új irányokhoz.