Vonzó ám küzdelmes, de főként barbárálló alapanyagként tekint a betonra Pannonhalmi Zsuzsa, Ferenczy Noémi-díjas érdemes művész. Az általa vezetett Nemzetközi Kerámia Központ ligetes kertjében indult augusztus utolsó hetében az idei Kísérleti Beton Szimpózium. Van, aki szemetes lapátot, éppen műanyag lavórt és csatornaidomokat használt korábban beöntő formaként, más 3D-s nyomtatóval gyártotta le különleges zsaluit. Készült így már lótuszlevelet formázó lépőkő, digitális kövület, kültéri pad, Balaton ihlette betonsétány, kerékpártároló, madáritató, kültéri lámpa és megannyi szobor.
A beton és a lélek
A mindig visszatérő keramikusművész, Formanek Zsuzsát tavaly az utazók védőszentjének ajánlott ókeresztény dombormű kőbe vésett latin felirata ihlette meg.
„Nem véletlen, hogy durván, brutálisan, szenvedve készítettem el munkámat” – mondta akkor. Csala Zsuzsa makói születésű keramikusművész viszont korábban a lelki lecsendesülés vágyára reflektált barátságos zöldre színezett, lótuszlevelet formázó lépőköveivel. Pannonhalmi Zsuzsa kültéri lámpái, vagy éppen padjai pedig az ipar és a művészet, a praktikum és a szépség kifejező példái. A legtöbb korábbi alkotás a Nagy Sándor utcai kerámia központ ligetes udvarán állja az idő próbáját; a kíváncsibbak hétköznaponként 11 és 15 óra között elidőzhetnek a kültéri alkotások között az árnyas kertben. Az idei munkákat a szeptember 6-án 11 órakor nyíló kiállításon mutatták majd be először ugyanott.
Egyből szerelem lett
Csodálatos, hatalmas lehetőségeket rejtő anyagnak tartja a betont Kotormán Patrik szobrász, aki most először vesz részt a szimpóziumon. A két kísérletező hétre egy régi tervével érkezett és, mint mondta, leginkább kővel dolgozott eddig, így most éppen az anyag játékosságát, a puha és a szilárd kontrasztját szeretné kihasználni. Alkotótársa és felesége, Kulcsár Írisz már másodjára csatlakozott a Kísérleti Beton Szimpózium csapatához. Tavaly domborműveket készített, idén viszont körplasztikákban gondolkodik. Mint azt lapunknak elmondta, a betonnal való találkozás egyből szerelem lett, mert mérhetetlen sok lehetőséget kínál. Bármi megvalósítható, az alkotói folyamat mégis nehéz, mert nem minden mozzanata tervezhető előre, gyakran munka közben formálódik. A kiindulási felkészültségükre, elképzelésükre támaszkodhatnak, ezért tlépésről lépésre haladnak.
Zsaluban a tejfölös massza
Adalékanyaggal kikevert, kicsit tejfölszerű, de sűríthető és színezhető masszával dolgoznak a művészek, amihez különböző méretű kőzetet, bazaltot, mészkövet, márványzúzalékot, de alkotói igényük szerint lényegében bármit hozzáadhatnak. A Csomiép Kft. szolgáltatja a helyet és az anyagot a kísérletezéshez, a gyár technológusai segítik az előállítást az alkotók által tervezett és készített öntőformákba.
Forrás: Délmagyar