hírlevél | 2019. 01. 16.




Egy lépéssel előrébb járnak

Az építészekből, mérnökökből, környezetvédőkből és tervezőkből álló Oslo-konzorcium energiahatékony épületeket hoz létre egy olyan országban, ahol a Föld leghidegebb és legsötétebb telei vannak. Ha Norvégiában meg tudod csinálni, bárhol megteheted – vallja Peter Bernhard, a Powerhouse szövetséghez tartozó, Asplan Viak szaktanácsadója.


Bernhard szerint ötletük még 2010-ben indult, egy kérdéssel: lehetséges-e, hogy nem csak az épületek szén-dioxid-kibocsátását küszöböljék ki, hanem egyúttal megoldást is találjanak az éghajlati kihívásokra? Ez elég merész felvetésnek, célnak tűnt, tekintve például, hogy az Európai Bizottság szerint az EU-ban az épületek az energiafelhasználás 40%-át teszik ki, és a CO2-kibocsátás 36%-áért felelősek…

Több energiapozitív projekt megvalósítása után (mint például az új Montessori-iskola, képünkön), a Powerhouse a 2010-es kérdésre adott válasza egy határozott igen lett. Ennek nyomán 2019-ben a kollektíva eddigi legnagyobb projektje valósul meg, amely nem más, mint a Brattorkaia erőmű, a norvég központi Trondheim városában. A Brattorkaia egy nyolcemeletes irodaház, és egyúttal mini erőmű lesz, amely évente 485 000 kWh-t termel. Összehasonlításként jó tudni, hogy egy átlagos norvég otthon évente kb. 20 000 kWh teljesítményt használ el. A Brattorkaia villamos energiát szállít Norvégia állami tulajdonú hálózatához, így a felesleges energia kompenzálja az építőanyagok előállításához felhasznált energiát is. Ez, az építész, Jette Hopp szerint egyedülálló teljesítmény. Hopp elmondta: az energia érvényesülése összetettebb fejlesztési folyamatot kíván, ehhez mindenekelőtt az újrahasznosított anyagok használata és nyomon követése szükséges.

Forás: www.citylab.com

  Vissza a hírekhez!

Budapest, 2019. január 16.
Amennyiben kollégái és ismerősei szeretnének feliratkozni hírlevelünkre a www.cembeton.hu/hirlevel honlapon keresztül tehetik ezt meg! | Leiratkozás a hírlevélről

©2024 Minden jog fenntartva - CeMBeton