hírlevél | 2018. 05. 24.




Nyáron a beton is másként köt

Hasznos tanácsok a nyári betonozáshoz.


Az időjárás váltakozása napjainkban is meghatározza a betonok tulajdonságait, különös tekintettel a friss betonra. Akár otthon keverjük ki, akár betonüzemből hozzuk a friss betont, a nagy nyári melegben olyan befolyásoló tényezőket is figyelembe kell vennünk, amelyek hatással lehetnek a beton tartósságára, időtállóságára és minőségére.

Betonkészítés szempontjából akkor beszélünk meleg időről, amikor a levegő hőmérséklete tartósan eléri [UF1] a +25 °C-ot. A magas környezeti hőmérséklet a beton minőségének romlását eredményezheti a betonozás bármely fázisában. Így a friss betonkeverék, a már bedolgozott beton és a szilárduló beton esetében is számolhatunk komplikációkkal. A károsodás még nagyobb mértéket ölt, ha a beton közvetlen, erős napsugárzásnak és/vagy szélnek van kitéve. Nyáron a beton és annak összetevőinek hőmérséklete, így az elkészített szerkezet hőmérséklete is magasabb. Mindezek hatására a betonkeverék bedolgozása megnehezedik, mivel az túl gyorsan kezd el kötni és meggyorsul a szilárdulása is. Ezen kívül a szerkezet felülete gyorsan kiszárad, végszilárdsága és tartóssága csökken, a szerkezeti részek pedig fokozottan hajlamosak lesznek a zsugorodásra és a repedésképződésre.

Alkalmazástechnikai megoldások meleg időben

Mindezek elkerülése érdekében nyáron több szempontot is figyelembe kell venni, a kiváló minőségű, tartós betonszerkezetek készítéséhez. Különféle technológiai, eljárásbeli megoldásokkal és adalékszerek használatával kiküszöbölhetőek a forróság káros hatásai.

A beton tartósságának egyik feltétele az, hogy megfelelő szintű nedvességtartalma legyen a használata során. A nyári forróságban az aljzatnak és a zsaluzatnak nem szabad vizet elszívni a frissbetonból, így az építési helyen javasolt a fogadó szerkezetek – az aljzat és a zsaluzat – előnedvesítése. A beton bedolgozhatóságának, a betonkonzisztencia romlásának elkerülése végett betonképlékenyítő és/vagy folyósító adalékszer, valamint kötéskésleltető adalékszer alkalmazása javasolt. Ugyanakkor, a többlet keverővíz hozzáadás kerülendő, ugyanis ezzel a beton szilárdsága és tartóssága erősen csökken. Az adalékszerek használata mellett érdemes a bedolgozási munkákat a lehető leggyorsabban elvégezni, amely szintén hozzájárul a cement felgyorsult kötési mechanizmusának kivédésére. A „frisset frissre!” elv alapján az egymásra kerülő betonrétegeket alaposan össze kell dolgozni, ezzel elkerülhető a munkahézagok kialakulása, amelyek mentén a szerkezet könnyebben megrepedhet, a repedésekbe az esetlegesen előforduló víz bejuthat és a betonacél korrózióját okozhatja, amely végül tönkremenetelhez vezethet.

A hatás tovább fokozható megfelelő, szakszerű utókezelésekkel, amelyekkel a keverővíz fokozott kipárolgása megakadályozható, azzal, hogy a betonhoz hozzáadott, kötéshez és szilárduláshoz szükséges vizet a szerkezetben tartjuk. Az utókezelés végezhető zsaluzatban tartással, a szabad felületek fóliával történő teljes takarásával, vagy kipárolgást gátló szer felhordásával. A megfelelő hatás elérése érdekében az utókezelést lehetőség szerint a beton bedolgozást követően azonnal, de legkésőbb 24 órán belül meg kell kezdeni.

forrás: www.tervlap.hu

  Vissza a hírekhez!

Budapest, 2018. május 24.
Amennyiben kollégái és ismerősei szeretnének feliratkozni hírlevelünkre a www.cembeton.hu/hirlevel honlapon keresztül tehetik ezt meg! | Leiratkozás a hírlevélről

©2024 Minden jog fenntartva - CeMBeton